Zaloguj się

Projekty

Wirtualna wycieczka do Smolina

Wirtualny spacer po spalonym w 1944 r. Dworze Andruszewskich został wykonany na zlecenie Gminnego Ośrodka Kultury w Lubaczowie. Dzięki niemu mamy możliwość przeniesienia się do lat świetności zniszczonego przez ukraińskich nacjonalistów obiektu. 

Wykonany w technologii Unity 3D wirtualny spacer można uruchomić za pomocą zwykłej przeglądarki internetowej. Pozwala on na swobodne przemieszczanie się po wnętrzu dworu, jak i jego otoczeniu. Poruszając się po obszernej lokalicji słyszymy odgłosy wiatru, ptaków, owadów, czy naszych stóp (różne w zależności od podłoża, po którym chodzimy i miejsca, obok którego się znajdujemy). We wnętrzu Dworu, a dokładniej w pokoju pod zegarem, można usłyszeć wybijanie pełnej godziny, czy też cykanie upływającego czasu. Kołyszące się wahadło odmierza czas, zgodny z aktualną godziną. 

Wszystkie elementy wyposażenia wnętrza, meble oraz obrazy zostały rozmieszczone z wielką dokładnością, wymodelowane w oparciu o szczegółową analizę materiałów historycznych i relację świadka wydarzeń tamtych czasów, Pana Adama Baczyńskiego. Niektóre obiekty są klikalne (np. drzwi lub fortepian), o czym informuje nas odpowiedni kolor kursora po najechaniu na nie.

Otoczenie skonstruowano na podstawie rysunków, relacji, zdjęć oraz aktualnego stanu parku w Smolinie, który twórcy zwiedzili wraz z ekipą geodetów z Lubaczowa. Klimatu dodają poruszające się na wietrze i rzucające cień drzewa.

Poczyniono starania w celu optynalizacji spaceru pod względem wydajności działania (rozmiar aplikacji i prędkość renderowania jej elementów w czasie rzeczywistym), aby zwiększyć jego dostępność dla słabszych maszyn. Aplikacja umożliwia zmianę jakości grafiki od najmniej do najbardziej wymagającej.

 

Tutaj można obejrzeć krótki film o tworzeniu wirtualnego spaceru i efekcie końcowym.